Druga połowa XIX wieku to czas, kiedy w Ameryce Północnej zaczęły powstawać ogromne rancza specjalizujące się w hodowli bydła. Stada chodziły wolno po ogromnych zielonych powierzchniach a kowboje siedzący na koniach pilnowali pasących się zwierząt. Praca ta nie była łatwa a godziny spędzane na końskim grzbiecie spowodowały, że powstała tzw. jazda konna w stylu western.
Charakterystyczne cechy stylu western
Cechy wyróżniające ten styl jazdy od stylu klasycznego wiążą się bezpośrednio z dziewiętnastowiecznym wypasaniem bydła. Już na pierwszy rzut oka widać specjalnie zbudowane siodło. W stylu western stosuje się większe i stabilniejsze siodła od siodeł do jazdy klasycznej. Ich przednia i tylna część jest nieco wyższa, co umożliwia wygodne siedzenie na koniu. Dodatkiem niespotykanym w klasycznych siodłach jest rożek, który był wykorzystywany podczas pracy z bydłem do mocowania linek. Warto także wspomnieć o szerszych niż w siodle klasycznym strzemionach, które umożliwiają podtrzymanie ciężaru ciała a w razie konieczności szybkie wsiadanie i zsiadanie z konia.
W jeździe konnej w stylu western nieco inne są także lejce oraz sposób jazdy. Jeździec trzyma lejce luźno i kieruje wierzchowcem za pomocą ciała. Taki sposób jazdy wynika przede wszystkim z historii tego stylu, kiedy to kowboje zdawali się na swoje rumaki podczas podróżowania.
Strój do jazdy konnej w stylu western
Strój do jazdy westernowej również nawiązuje do historii kowbojów, a raczej do wyobrażeń o nich ukazywanych w filmach o Dzikim Zachodzie. Charakterystyczne są tu dżinsowe spodnie oraz koszula, najczęściej w kartę. Uzupełnieniem są wysokie buty oraz kapelusz. Wszystkie te elementy garderoby mają swoje uzasadnienie w historii – spodnie i koszula to najwygodniejsza odzież do pracy, wysokie obuwie chroni nogi kowboja przed przemoknięciem i zimnem, a kapelusz chroni głowę przed słońcem i deszczem.
Historia prawdziwych kowbojów w Ameryce kończy się na początku XX wieku. Zmiany w sposobie hodowli bydła oraz koni sprawiły, że zawód ten niemal zaginął. Pozostała po nim jednak charakterystyczna konna jazda w stylu western.